| Count | - |
| Current - Supply | 20 mA |
| Frequency | 100kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Package / Case | 14-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 14-SSOP |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |