| Applications | Consumer Audio, Musical Instruments |
| Function | Audio Transceiver |
| Interface | I2C, I2S, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Specifications | 7kHz ~ 216kHz |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply | 2.9V ~ 3.6V |