| Applications | Pre-Amplifier, Professional Audio |
| Function | Line Driver |
| Interface | Analog |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Series | SoundPlus™ |
| Specifications | - |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 24V, ±2.25V ~ ±12V |