| Count | 65536 |
| Current - Supply | - |
| Frequency | 100kHz |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Product Status | Active |
| Series | - |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Type | Programmable Timer |
| Voltage - Supply | 3V ~ 20V |